Неділя
26.05.2024
10:20

museum.rogatyn
Пошук
Календар
«  Травень 2024  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
Форма входу
Наше опитування
Як часто Ви подорожуєте?
Всього відповідей: 21
Статистика
Погода в м. Рогатин

Музейний комплекс в місті Рогатин

Музейний комплекс міста Рогатин (філіал Музею мистецтв Прикарпаття) було створено у 2004 році на базі музею-пам’ятки дерев’яної архітектури і живопису XVI–XIX століття – церкви Святого Духа та відновленої садиби відомого громадського діяча першої половини ХХ століття – Миколи Угрина-Безгрішного.

Овіяна легендами церква Святого Духа (1598) є унікальною пам’яткою сакрального будівництва XVI ст. У своєму зовнішньому вигляді вона зберегла унікальні для християнського світу архітектурні особливості церков Рогатинського Опілля. З 6 серпня 1983 року у стінах церкви діє музей дерев’яної архітектури і живопису XVI-XIX стст., що є філіалом Музею мистецтв Прикарпаття.

Історія церкви Святого Духа у Рогатині нерозривно пов’язана з іменем могутньої правительки Османської імперії – Роксолани. Згідно з переказами, Настя Лісовська (Роксолана) часто приходила молитись саме  до церкви Святого Духа, адже тут священиком був її батько – отець Лука Лісовський.

При церкві діяло одне з перших в Україні церковних братств, коштами якого створено унікальний ренесансно-бароковий іконостас, що датується 1650 роком та є одним з трьох найстаріших, збережених до нашого часу, іконостасів України. В експозиції церкви-музею представлені унікальні твори іконопису. Зокрема, одна з найдавніших збережених в Україні ікон –“Іоанн Хреститель з житієм” (середина XVI ст.), а також ікони іконостасу кінця XVI ст. Для огляду пропонуються стародруки, дерев’яні скульптури та вироби з каменю.

     Рогатинський художньо-краєзнавчий музей було створено у 2003 році в приміщенні відновленої садиби Миколи Угрина-Безгрішного.

Микола Угрин-Безгрішний (1883-1960) – відомий прозаїк, поет, драматург, видавець, фотограф, педагог, а також активний учасник національно-визвольних змагань та громадський діяч. В експозиції музею зібрані матеріали, що ілюструють життя та творчість Миколи Угрина і його сучасників. Серед них архітектор Роман Грицай (1887-1968), художники Юліан Панькевич (1863 – 1933), Володимир Баляс (1906-1980) та Едвард Козак (1902-1992). Експонуються живопис і графіка (зокрема саме в нашому музеї зберігаються найбільші в Україні колекції робіт Володимира Баляса та Юліана Панькевича), документи й фотоматеріали з життя художників, ескізи обкладинок, книги з ілюстраціями, проспекти виставок тощо.

У нашому музеї також представлене народне мистецтво, етнографія та побут мальовничого куточка України – Рогатинського Опілля.

Окремий експозиційний розділ знайомить відвідувачів із постаттю Насті Лісовської-Роксолани (1502-4 – 1558), яка була однією з найвпливовіших жінок свого часу. Тут розміщені репродукції прижиттєвих портретів Роксолани та її чоловіка султана Сулеймана Пишного, документи і фотоматеріали з життя нашої славетної землячки, а також макет середньовічного Рогатина.

У розділі, присвяченому сакральному мистецтву Рогатинщини, знайомимося з давніми іконами, фрагментами іконостасів, стародруками, документами, пом'яниками, речами церковного вжитку.

У музеї постійно проводяться виставки художників та народних майстрів. 

З повагою,
завідувач музейного комплексу м. Рогатин -
філіалу Музею мистецтв Прикарпаття

Тетяна Петрівmuseum.rogatyn Skype Me™!


 
 Наші партнери

Регіональний туристично-інформаційний центр проекту «Музейне Коло Прикарпаття» Івано-Франківський обласний художній музей